Veverka

20. července 2009 v 18:24 | Hanele99
Tohoto hlodavce asi všichni znáte, ale jistě nevíte všechno (pokud je velice podobně nestudujete).
V České republice se vyskytuje téměř všude,kde jsou stromy. Může být různě barevná, například zrzavá, šedá a černá.Dospělá veverka je velká 19 až 23cm a váží 250 až 340g. Má huňatý ocas,kterým udržuje rovnováhu při šplhání po stromech a skocích a dokonce ho využívá jako peřinu, když spí. Její ocas je dlouhý 15 až 20cm. Dokáže skočit až do vzdálenosti 4 metrů. Má také ostré drápky, které jí pomáhají při lezení po stromech. Ve volné přírodě se může dožít až okolo 5-ti let, v péči člověka až 10 let. Dříve se veverky lovily pro kožešinu a maso,dnes se již veverky neloví.
Hnízdo si staví na tlustých větvích a v dutinách stromů. Jako stavební materiál používá mech, listy, trávu a kůru. Většinu dne tráví tím, že hledá potravu. Živí se semeny šišek, houbami, které si suší ve svých hnízdech, ptačími vejci a různými plody, například oříšky. Ani veverka nemá lehký život. Má spousty nepřátel, například kunu lesní, kočku divokou (to není ta milá kočička, kterou máte doma), lišku obecnou, lasici kolčavu, káně lesní a některé další sovy.
Dělá si zásoby na zimu, potravu si uschovává v takzvaných spižírnách, v zimě nespí, ale oproti létu tráví více času v hnízdě.


Zvětšit obrázek veverky 021.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 t a m t a m | Web | 20. července 2009 v 18:32 | Reagovat

promin mažeme te ze ssb

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama